تبلیغات
دانشجویان تکنولوژی جراحی زنجان - التهاب لوزالمعده (پانکراتیت)
دانشجویان تکنولوژی جراحی زنجان
اینجا قلمروی توست...
بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 15 آبان 1391


التهاب لوزالمعده

پانکراس یا لوزالعمده عضوی حیاتی است که در قسمت بالا و عقب شکم واقع شده و متشکل از سه قسمت سر، تنه و دم است. قسمت سر آن در قوسی از اثنی‌عشر(دوازدهه) قرار گرفته و ترشحات خود را همراه ترشحات صفرا(که از کبد به وسیله مجرای صفراوی خارج می‌ شود)، به داخل دوازدهه می ‌ریزد.

لوزالمعده حاوی دو گروه سلول‌ است:

1- یک گروه سلول هایی که در داخل آن ها آنزیم‌های لازم برای هضم مواد غذایی ساخته می ‌شود.

2- سلول‌های دیگری به نام "جزایر لانگرهانس" که ترشح‌کننده انسولین و سایر هورمون‌های تنظیم‌کننده قند هستند.

آنزیم‌های لازم برای هضم مواد غذایی، به صورت غیرفعال و داخل کیسه‌هایی میکروسکوپی در لوزالمعده ذخیره شده اند که پس از خوردن غذا به وسیله محرک‌های عصبی و شیمیایی به داخل دوازدهه می ریزند. سپس در آنجا به وسیله موادی که از جدار روده آزاد می ‌شوند و محیط قلیایی که به وسیله ترشحات صفرا ایجاد می‌ شود، به صورت فعال درآمده و شروع به هضم مواد غذایی می‌ کنند.

اگر این آنزیم‌ها به جای دوزادهه، در داخل بافت پانکراس فعال شوند، شروع به از بین بردن و هضم بافت خود پانکراس کرده که به اصطلاح "پانکراتیت" یا " التهاب لوزالمعده" نامیده می ‌شود.

بر حسب عامل ایجاد کننده و شدت آن ممکن است التهاب لوزالمعده خفیف و گذرا و یا شدید و کشنده باشد.

دو نوع التهاب لوزالمعده داریم : پانکراتیت حاد و پانکراتیت مزمن.

پانکراتیت حاد:

عواملی که التهاب حاد لوزالمعده را موجب می ‌شوند شامل اختلالات مادرزادی، عفونت‌های ویروسی، ضربه‌های شکمی، الکل، سنگ‌های صفراوی، افزایش چربی خون ، بعضی داروها و برخی عوامل دیگر هستند.

علایمی‌چون درد شکم، تهوع و استفراغ از علایم اولیه پانکراتیت حاد می ‌باشند.

با مراجعه به پزشک و معاینه توسط ایشان و انجام آزمایش‌های لازم، رادیوگرافی، سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن و آندوسکوپی می‌ توان تشخیص را مسجل و شدت بیماری را تعیین کرد و درمان طبی یا جراحی را انجام داد.

پانکراتیت مزمن:

در مواردی که اشکالات آناتومی‌، مصرف طولانی مدت الکل و یا سنگ‌های صفراوی مکرر عامل ایجاد التهاب باشند، نسج پانکراس به تدریج از بین رفته و پانکراتیت مزمن ایجاد می ‌شود که بر اساس شدت آن، موجب علایمی ‌چون درد شکم پس از خوردن غذا، اسهال طولانی مدت ناشی از هضم نشدن مواد غذایی، کاهش وزن و حتی در موارد شدید‌تر افزایش قند خون می ‌شود.

سرطان لوزالمعده:

سرطان لوزالمعده ممکن است به دنبال پانکراتیت مزمن ایجاد شود و یا خود عامل پانکراتیت حاد باشد. عواملی چون الکل، سیگار و برخی مواد سمی‌ و شیمیایی را می ‌توان جزو علل سرطان لوزالمعده به حساب آورد. علایمی‌ مثل درد شکم، لاغری و زردی از علایم سرطان پانکراس می ‌باشند.

سرطان لوزالمعده با مراجعه به پزشک و انجام معاینات لازم و سپس سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن، ام‌آر‌آی(MRI) و آزمایش خون تشخیص داده می ‌شود و وسعت و انتشار آن به سایر نواحی اطراف بافت پانکراس یا نواحی دورتر مشخص می گردد و تصمیم مناسب درباره قابل جراحی بودن و نوع عمل جراحی گرفته می ‌شود.

اغلب بیماران مبتلا دیر به پزشک مراجعه می ‌کنند و یا پزشکان دیر تشخیص می‌ دهند، بنابراین در اغلب موارد، بیماری پیشرفته و غیر قابل درمان می‌ باشد و درمان بیشتر جنبه تسکینی دارد.

دکتر  عباسعلی محرابیان- فوق تخصص آندوسکوپی

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی
طبقه بندی: دانستنی های پزشکی، 
دنبالک ها: منبع،
ارسال توسط پوریا فرخی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
عملکرد وبلاگ را در این 2سال چگونه بررسی میکنید؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی