تبلیغات
دانشجویان تکنولوژی جراحی زنجان - نحوه تحویل نوزاد در سزارین
دانشجویان تکنولوژی جراحی زنجان
اینجا قلمروی توست...
بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 19 شهریور 1390

با سلام به شما دوستان اتاق عملی با توجه به اهمیت تحویل گرفتن نوزاد در سزارین تصمیم گرفتم این مطلب را با توجه به اموزش های داده شده در دانشگاه و تجربیات شخصیم برایتان بگذارم امیدوارم این مطلب مفید واقع بشود.

در ایران معمولا سیرکولرها مسئول تحویل گرفتن نوزاد ها هستند و به تنهایی باید تمام کارها را انجام بدهند.پس بیایید خودمان را در نقش سیرکولر تصور کنیم  و اقداماتی که باید انجام بشوند را مرور کنیم.

در ابتدا سیرکولر باید مادر را تحویل بگیرد و به اتاق هدایت کند در این حین از مادر چند سوال می پرسیم:نام و نام خانوادگی_جنسیت نوزاد_تعداد دفعاتی که سزارین شده_تعداد فرزندان.این سوال ها هم از استرس مادر کم می کند و هم این اطلاعات برای پر کردن مدارک بدرد ما می خورد.

کار را شروع میکنیم در ابتدا کات نوزاد را زیر وارمر قرار می دهیم و وارمر را روشن و درجه حرارت آن را چک می کنیم.

یک پگ نوزاد که معولا شامل دو یا سه شان استریل است را بصورت استریل باز می کنیم قبل از این کار باید از خالی بودن کات از اجسام تیز و خطر ناک مطمئن شوید.ترالی اورژانس نوزاد و هود اکسیژن را هم چک کنید.

برای سرعت بخشیدن به کارمان همین حالا دو کلمپ بندناف و دو پوار استریل را داخل پگ باز کنید.

بهتر است دست بند نوزاد را هم آماده کنید دست بند آبی رنگی که داخل آن یک کارت کوچک سفید رنگ قرار می گیرد در داخل این کارت باید:نام و نام خانوادگی مادر_جنسیت نوزاد_نام جراح و تاریخ تولد نوزاد را قید کرد.

فراموش نکنید که شما سیرکولر هستید و نباید از ما بقی وظایفتان غافل شوید.

حالا در مرحله ای قرار داریم که جراح می خواهد رحم را برش دهد ما باید کات نوزاد را از زیر وارمر به کنار تخت هدایت کنیم سریع یک دستکش استریل بپوشید و شان های داخل کات را باز کنید.پوآرها را چک کنید که سالم باشند و یکی را در دست خود نگه دارید.نوزاد به دنیا آمد. سریع دهان و بینی او را پوآر کنید تا آسپیره نکند این کار را زمانی که نوزاد مکونیوم(مدفوع) دفع کرده با دقت بیشتری انجام دهید.

اسکراب بندناف را از جفت جدا کرده. نوزاد را با احتیاط در کات قرار می دهیم احتیاط کنید که نوزاد از دستتان نیوفتد زیرا نوزاد خیس و لیز می باشد.

سریع نوزاد را توسط شان ها خشک کنید تا هایپوترم نشود سر و بدن نوزاد را کاملا خشک کنید در این حین پشت نوزاد را به صورت محکم مالش دهید تا هم خشک شود و هم گریه کند تااز تنفس خوب و خالی بودن دهان از ترشحات اطمینان حاصل کنید.

کات را زیر وارمر میبریم و ادامه کار را در انجا انجام می دهیم.

به رنگ نوزاد هم توجه کنید تا سیانوزه نشود.سیانوزه بودن دست و پا زیاد نگران کننده نیست و تا چند دقیقه دیگر اگر برطرف نشود نگران کننده خواهد بود.

نوبت کلمپ ها است باید کلمپ ها را در فاصله ده سانتی متری از جایی که بند ناف از بدن نوزاد خارج شده در خلاف جهت هم ببندیم(یعنی جایی که کلمپ قفل می شود هم جهت نباشند) و ما بقی بند ناف را توسط متز می بریم و دور می اندازیم.

دستکشتان را عوض کنید دیگر الزامی به استریل بودن دستکش نیست دستکش دیگری بپوشید به کف پای نوزاد چند تلنگر محکم بزنید تا گریه فعال داشته باشد. یادآوری کنم پوآر کردن هر زمان که لازم بود باید انجام گیرد و فقط مختص لحظه بدنیا امدن نیست.اگر نوزاد مکونیوم دفع کرده بهتر است توسط ساکشن بار دیگر دهان و بینی او تمیز شود.

هود اکسیژن را قرار دهید. دست بند نوزاد را به دستش ببندید.

نوزاد را تحویل ریکاوری دهید.

پرونده نویسی و گرفتن استمپ کف پا فراموش نشود.

حالا با خیال راحت یک نگاه به نوزاد ویک دعای عاقبت بخیری او را مهمان کنید و خدارا شاکر باشید.باید به اتاق برگردید تا جراح و اسکراب عصبانی نشدند و به ادامه کار سخت سیرکولری ادامه بدهید.

این مطلب هم اینجا هست اگه یه مروری بهشون بشه ضرر نداره


معیار آپگار چیست ؟

استفاده از این معیار، روش ساده و موثریست برای ارزیابی سلامت نوزاد و اینكه آیا نوزاد نیاز به تمهیدات درمانی سریع دارد یا خیر. این روش سریع، بدون درد و رضایت بخش است.

در حقیقت مامای شما ارزیابی سریع خود را بدون اینكه شما متوجه باشید انجام می دهد. بیشتر نوزادان این معیار سلامت را دارا هستند. اما اگر نوزادی نیاز به اقدامات سریع طبی داشته باشد، با این روش به بهترین نحو تحت درمان می گیرد. این روش رایج برای ارزیابی نوزاد توسط یك متخصص بیهوشی با همین نام، حدود نیم قرن پیش ابداع شد. ارزیابی به این صورت انجام می شود كه موارد زیر در اولین دقیقه پس از تولد و سپس دقیقه پنجم در مورد نوزاد بررسی می شود:

  • ضربان قلب
  • تنفس
  • سفتی عضلات
  • رفلكس های نوزادی
  • رنگ پوست

برای هر یك از موارد فوق امتیازی بین 0 تا 2 در نظر گرفته شده و سپس این امتیازات جمع می شوند. اگر حاصل جمع امتیازات بین 7 تا 10 باشد، به این معنا است كه وضعیت عمومی نوزاد مناسب بوده و نیازی به اقدامات پزشكی سریع ندارد.

این روش امتیازدهی چه معنایی دارد؟

امتیاز 10 (كه حداكثر امتیاز محسوب می شود) نغمه شادی برای والدین نوزاد است و نشان می دهد كه نوزاد دچار اختلال حیاتی جدی در طول زایمان نشده است. با این حال امتیاز 8 یا 9 نیز رضایت بخش است. یك زایمان سخت یا نوزاد نارس یا استفاده از داروهای مسكن حین زایمان می تواند به طور كاذب امتیازات را در معیار آپگار تغییر دهد. اما به طور معمول امتیاز بین 8 تا 10 خوب یا عالی است و غالبا نیازی به اقدامات حمایتی ندارد.

امتیاز بین 7 تا5 در موقعیت نسبتا عادی قرار دارد و ممكن است نیاز به حمایت تنفسی پیدا كند. ماما ممكن است پوست نوزاد را ماساژ یا فشار دهد یا اكسیژن تجویز كند.

نوزادانی كه امتیاز زیر 5 دارند در موقعیت بدی قرار می گیرند و نیاز به كمك سریع خواهند داشت. در اینصورت احتمالا نوزاد را در یك گهواره مخصوص قرار می دهند كه دارای لامپ گرم كننده و اكسیژن است. این اقدام نوزاد را گرم كرده و به تنفس وی كمك می كند. متخصص اطفال نیز برای اقدامات درمانی به بالین نوزاد فراخوانده می شود.

آیا معیارهای آپگار مشكلات آینده نوزاد را پیش بینی میكند یا خیر؟

خیر .... البته كمی قبلتر متخصصین عقیده داشتند كه معیار های آپگار مشكلات طبی آینده را پیش بینی می كند. یك نظریه این بود كه نوزادانی كه امتیاز آپگار آنها 5 به پایین است در آینده به مشكلات مغزی و اعصاب دچار خواهند بود. مطالعات اخیر ثابت كرده كه تنها معیار آپگار نمی تواند مشكلات طبی آینده را پیش بینی كند.

نكته مهم در استفاده از معیار آپگار، سادگی آن است بطوریكه روش محاسبه بسیار سریع و مطمئن و دقیق برای بررسی سلامت نوزاد در اولین لحظات پس از تولد است. نه بیشتر و نه كمتر ...

 
طبقه بندی: اتاق عمل، 
ارسال توسط عاطفه آقاداداشی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
عملکرد وبلاگ را در این 2سال چگونه بررسی میکنید؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی