تبلیغات
دانشجویان تکنولوژی جراحی زنجان - شکستگی سر استخوان ران(گردن فمور)
دانشجویان تکنولوژی جراحی زنجان
اینجا قلمروی توست...
بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 1 شهریور 1390
شکستگی گردن استخوان ران در ناحیه لگن - درمان
"دکتر مهرداد منصوری"


درمان شکستگی گردن استخوان ران همواره عمل جراحی است ولی انتخاب نوع عمل جراحی بسته به شدت جابجایی و سن بیمار متفاوت است.
در شکستگی های بدون جابجایی درمان همیشه بصورت فیکس کردن قطعات شکسته شده به توسط سه عدد پیچ است.

1226 51226 1
 تثبیت شکستگی گردن استخوان ران به توسط پیچ


در شکستگی های با جابجایی مهمترین معیار برای انتخاب نوع درمان، سن بیمار است. اگر سن بیمار زیر شصت سال باشد درمان بصورت جااندازی شکستگی و فیکس کردن قطعات با سه عدد پیچ و یا گاهی اوقات استفاده از ایمپلنت خاصی به نام دی اچ اس DHS Dynamic Hip Screw است.

1226 3
 استفاده از دی اچ اس برای فیکس کردن شکستگی گردن استخوان ران

اگر سن بیمار بالای شصت سال باشد درمان بصورت خارج کردن سر استخوان ران از بدن و جایگزینی آن با یک سر فلزی است. به این نوع عمل جراحی همی آرتروپلاستی Hemiarthroplasty و به وسیله فلزی استفاده شده پروتز Prosthesis میگویند.
1226 4
 پروتز شامل دو قسمت است. سر و دسته ( استم)

انواع مختلفی از پروتز ها با شکل و کارکرد های متفاوت وجود دارد ولی در همه آنها اصولی ثابت وجود دارد. پروتز یه شکل یک کره فلزی است که زائده ای به نام دسته یا استم Stem به آن متصل شده است. در حین عمل جراحی، پزشک معالج سر استخوان ران را که در محل شکستگی گردن از بقیه قسمتهای استخوان جدا شده بطور کامل از بدن خارج کرده و سپس دسته پروتز را در کانال استخوان ران فرو میکند. وظیفه دسته، اتصال دادن سر فلزی به بقیه استخوان ران است. سپس پزشک جراح، سر مصنوعی را در درون حفره استابولوم قرار میدهد.
تفاوت این عمل جراحی با عمل تعویض کامل مفصل ران اینست که در جراحی تعویض کامل مفصل، هم سر استخوان ران و هم حفره استابولوم با نوع مصنوعی خود جایگزین میشوند ولی در همی آرتروپلاستی، حفره استابولوم دست نخورده باقی میماند. البته در مواردی از شکستگی گردن استخوان ران که حفره استابولوم دچار ساییدگی زیاد است یا در مواردی که پزشک جراح میداند بیمار بعد از جراحی قصد دارد فعالیت بدنی زیادی را با مفصل ران خود انجام دهد برای درمان شکستگی از تعویض کامل مفصل ران استفاده میکند.

1226 2
 عمل جراحی همی آرتروپلاستی به معنی جایگزینی سر استخوان ران با یک سر مصنوعی از جنس فلز است

حال این سوال پیش میاید که چرا در شکستگی های با جابجایی درمان در جوان ها و افراد مسن متفاوت است.
علت اینست که عوارض شکستگی مانند نکروز سر استخوان ران و جوش نخوردن شکستگی گردن استخوان ران در افراد مسن بالا است و احتمال موفقیت عمل جراحی جا اندازی و فیکس کردن با پیچ (به این معنی که سر استخوان ران جوش بخورد و زنده بماند) کم است. به همین خاطر امروزه ترجیح داده میشود که بجای انجام عمل جراحی جااندازی و فیکس کردن شکستگی سر استخوان ران در افراد مسن، از همی آرتروپلاستی یا کارگذاری پروتز استفاده شود.

دو نکنه مهم در درمان این شکستگی ها وجود دارد.
یکی اینکه در افراد جوان، عمل جراحی جااندازی شکستگی باید هر چه زودتر انجام شود بطوریکه هر ساعت تاخیر در انجام عمل جراحی احتمال بروز عوارضی مانند نکروز سر استخوان و یا جوش نخوردن را بیشتر میکند. این عمل جراحی باید در 12-6 ساعت اول بعد از شکستگی انجام شود.
نکته مهم دیگر اینست که بسیاری از افراد مسنی که دچار شکستگی گردن استخوان ران میشوند به علت کهولت سن و یا داشتن بیماری های دیگر مانند فشار خون و یا بیماری قلبی یا دیابت، ریسک جراحی بالایی دارند. در بسیاری از این موارد ممکن است به علت ترس از خطر جراحی، بیمار یا همراهان وی در تصمیم برای عمل جراحی مردد باشند. این را باید دانست که عمل نکردن این بیماران میتواند در بسیاری از آنها موجب بروز عوارضی مانند زخم بستر، عفونت ادراری و ریوی و لخته شدن خون در اندام تحتانی شود که میتواند باعث مرگ آنها شود.
عدم جراحی این شکستگی معمولا موجب میشود بیمار تا آخر عمر توانایی راه رفتن را از دست بدهد. همچنین افراد مسن با حتی چنذ روز استراحت در بستر و راه نرفتن ممکن است توانایی راه رفتن خود را برای همیشه از دست بدهند (به علت ضعیف شدن سریع عضلات لگن). بنابراین در این بیماران توصیه کلی اینست که به محض تشخیص شکستگی و در اولین فرصت، اقدامات طبی برای کنترل عوامل خطرساز مانند فشار خون یا دیابت انجام شده و بیمار در 48-24 ساعت اول تحت عمل جراحی فرار گیرد. مگر اینکه وضعیت بیماری های داخلی بیمار آنقدر خطیر باشد که امید چندانی به زنده ماندن وی بعد از جراحی نباشد.

متاسفانه در بیماران مسنی که دچار این شکستگی میشوند احتمال مرگ و میر در یک سال اول بعد از شکستگی چه با عمل و چه بدون عمل زیاد است. مخارج درمان این بیماران در بیمارستان و هزینه نگهداری از این بیماران بعد از شکستگی سالانه فشارهای سنگینی را بر اقتصاد جامعه و خانواده ها وارد میکند. بسیاری از این بیماران حتی پس از جوش خوردن شکستگی ممکن است نتوانند کارآیی قبلی را در زندگی داشته باشند و خیلی از آنها مدتی بعد از شکستگی به خانه های سالمندان سپرده میشوند. با توجه به نکات ذکر شده امروزه تاکید زیادی بر پیشگیری از ایجاد این شکستگی ها میشود که مهمترین راه آن پیشگیری از وقوع پوکی استخوان است.طبقه بندی: ارتوپدی، 
برچسب ها: فمور، شکستگی گردن فمور، شکستگی سر استخوان ران، استخوان، شکستگی،
دنبالک ها: ایران ارتوپد،
ارسال توسط پوریا فرخی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
عملکرد وبلاگ را در این 2سال چگونه بررسی میکنید؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی