تبلیغات
دانشجویان تکنولوژی جراحی زنجان - روش های جراحی لوزه
دانشجویان تکنولوژی جراحی زنجان
اینجا قلمروی توست...
بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 10 خرداد 1390

روشهای جراحی لوزه ها:

تکنیک جراحی لوزه ها از حدود 2000 سال قبل تا کنون تغییر کرده است و امروزه تکنیک های مختلف برای برداشتن لوزه ها بکار می رود که شامل برداشتن لوزه ها توسط وسایل تیز (sharp) مانند چاقو است. سایر روشها مانند برداشتن با الکترکوتر تکنیک برداشتن توسط لیزر و نیز روش جراحی با رادیوفرکونسی Radio frequency می باشد.

اصول جراحی در تمامی این روشها یکسان است و در آن بافت لوزه از بسترش برداشته شده و خونریزی محل آن کنترل می شود. حال این برداشتن لوزه ها و خون گیری پس از آن می تواند توسط هر کدام از این روشها صورت گیرد.

در روش جراحی با الکتروکوتر برش و کنترل خونریزی توسط جریان الکتریسیته می باشد. در این روش خونریزی حین عمل کم می باشد ولیکن به دلیل سوخته شدن بافت بستر لوزه، بیماران از درد بعد از عمل شکایت دارند. البته این درد فقط برای چند روز می باشد.

همچنین می شود توسط لیزر به جراحی لوزه ها پرداخت که لیزرهای متعددی مانند لیزرco2 یا لیزر KTP استفاده می شود.

اخیراً روش جدیدی که کاربرد پیدا کرده است روش رادیوفرکونسی است که در این روش با استفاده از امواج الکترومغناطیس بافتهای اطراف لوزه ها بریده می شود و لوزه برداشته می شود. از مزایای این روش خونریزی کم و کنترل بهتر آن و امکان انجام جراحی لوزه ها به صورت سرپایی و در مطب می باشد. البته از آنجا که در این روش نیاز به همکاری بیمار می باشد از این روش بصورت سرپایی برای بچه ها پیشنهاد نمی شود. همچنین با این روش جراحی لوزه سوم امکان پذیر نیست.

اقدامات لازم قبل از جراحی؛

اقدامات لازم قبل از جراحی بررسی اختلالات انعقادی بیمار می باشد و در صورت اختلال اصلاح آن لازم است. همچنین بیماران نمی باشد. مهمترین نکته حین عمل کنترل خونریزی است و جراح گوش و حلق و بینی بایستی با حوصله ودقت بعد از برداشتن لوزه ها از بسترشان به کنترل خونریزی بپردازد.

اقدامات لازم پس از جراحی لوزه ها؛

مهمترین مسئله برای بعد از عمل، درد محل جراحی است که با دادن مُسکّن این مسئله بهبود می یابد. در بچه ها با توجه به شکننده بودن بافت لوزه ها دستکاری حین عمل کمتر خواهد بود و به طبع درد بعد از عمل نیز کم می باشد و اکثراً از درد شکایت ندارند اما در بالغین با توجه به سفت بودن لوزه ها معمولاً از درد بعد از عمل شکایت دارند. برای کاهش درد علاوه بر مُسکن های خوراکی توصیه می شود که پس از گذشت چند ساعت از عمل از بستنی و مایعات سرد استفاده کنند. همچنین جویدن آدامس و حرکت فک بخصوص در بالغین باعث کاهش درد می شود.

بیماران می بایست برای روز اول بعد از عمل از مایعات استفاده کنند و در 3 روز اول بعد از جراحی از غذای نرم استفاده کنند و بعد از آن خوردن غذاهای معمولی مشکل ندارد. البته خوردن غذاهای مانند ته دیگ و یا نان خشک برای مدت یک هفته توصیه نمی گردد.

اغلب جراحان گوش و حلق و بینی، بیماران را پس از 6 ساعت از عمل از بیمارستان مرخص می نمایند اما بعضی از بیماران می بایست حداقل یک شب در بیمارستان بستری شوند. به عنوان مثال بیمارانی که شرح حال از اختلالات خونریزی دهنده در خود و خانواده شان دارند و یا آنهایی که بدلیل انسداد راه هوایی و اختلال در تنفس و اختلال خواب کاندیدای جراحی لوزه ها بودند. همچنین آنهایی که اختلالات در استخوانهای فک و صورت دارند به عنوان مثال بیماران مبتلا به سندرم داون نیز می بایست یک شب بعد از عمل در بیمارستان بستری شوند. همچنین بیماران مبتلا به بیماریهای عمومی مانند بیماریهای قلبی ـ ریوی ـ آسم و کلیه نیز بهتر است بعد از عمل تحت نظر باشند.

پس از ترخیص بیماران می بایست در سه روز اول بعد از جراحی توسط متخصص گوش و حلق و بینی ویزیت شوند. از نکاتی که بیماران معمولاً در ویزیت اول به آن اشاره می کنند درد گوش است. این نوع درد گوش از نوع ارجاعی محسوب می شود و علت آن التهاب و درد بستر لوزه است که به گوش ارجاع داده می شود. و در واقع گوش این افراد مشکلی ندارد. توصیه ما به این افراد حرکت دادن فک و جویدن آدامس و استفاده از مسکن است. این حالت ظرف چند روز آینده بهبود می یابد.

نکته مهم دیگر، شروع رژیم غذایی و انجام عمل بلع می باشد. در صورتیکه بیماران به خاطر درد هنگام بلع شروع رژیم غذایی به تأخیر بیفتد باعث ترس از بلع شد که در نهایت باعث سفتی کام نرم و اختلال در حرکت کام نرم می شود و در صورت تداوم بی حرکتی کام و عدم بلع می تواند باعث اختلال در صحبت کردن آنها شود. به این خاطر به تمامی بیماران توصیه می نمائیم که علیرغم وجود درد در چند روز اوّل بعد از جراحی، خوردن غذا را شروع کنند.

 
طبقه بندی: ENT، 
برچسب ها: لوزه سوم، آدنوئیدکتومی، جراحی لوزه، جراحی، تانسیلکتومی،
دنبالک ها: برو به منبع،
ارسال توسط پوریا فرخی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
عملکرد وبلاگ را در این 2سال چگونه بررسی میکنید؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی