تبلیغات
دانشجویان تکنولوژی جراحی زنجان - رژیم های نا مناسب برای بدن
دانشجویان تکنولوژی جراحی زنجان
اینجا قلمروی توست...
بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 22 دی 1389

رژیم غذایی مضر برای دندان ها، کل بدن را تهدید می ‌کند

غذاهای شیرین
متخصصان تغذیه می گویند: رژیم غذایی که برای دندان شما مضر است، می‌ تواند برای سایر اعضای بدن تان نیز مضر و نامطلوب باشد.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، محققان تاکید دارند که بروز بیماری‌ های دهان و دندان می ‌تواند نشان دهنده رژیم غذایی نامناسب باشد که به سایر اعضای بدن نیز آسیب وارد می‌ کند.
سلامت دندان ها پس از رویش در دهان، بستگی به انواع غذای مصرفی و رعایت بهداشت دهان دارد.
پلاک دندانی، همان لایه نرم و چسبنده‌ای است که بر اثر مسواک نزدن بر روی دندان ها تشکیل می ‌شود. این پلاک‌های دندانی و میکروب های موجود در آن، عامل پوسیدگی دندان ها هستند. غذای مورد علاقه این میکروب ها مواد قندی است. هر بار که غذایی شیرین مصرف می ‌کنیم، میکروب های موجود در پلاک با استفاده از این مواد، اسیدهایی تولید می‌ کنند که سبب پوسیدگی دندان ها می ‌شود.

بنابراین می ‌توان گفت که غذاها و خوردنی ‌های شیرین دشمن اصلی دندان ها به شمار می ‌روند و با نخوردن آن ها می ‌توان از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمود.
از سوی دیگر پروفسور فیلیپ هوجوئل، استاد علوم بهداشت دهان و دندان در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه واشنگتن در سیاتل دریافته است که عکس این مطلب نیز صادق است. بدین معنی که اگر شما از بهداشت و سلامت مطلوب دهان و دندان بهره‌مند نیستید، نشان می‌ دهد که رژیم غذایی خوبی ندارید، چون مواد غذایی که برای دندان‌ ها مضر هستند، برای سایر قسمت‌ های بدن نیز مضر می ‌باشند و مصرف آن ها باید محدود یا متوقف شود.
وی تاکید دارد:
رژیم غذایی با مواد قندی زیاد در کوتاه مدت باعث بروز مشکلات و بیماری‌ های دندانی می ‌شود، اما در بلندمدت خطر بروز بیماری های مزمن و خطرناک را به دنبال دارد. حال باید گفت که چه نوع مواد غذایی برای دندان ‌ها مضر هستند. دانپزشکان در تشریح این گروه از مواد غذایی متذکر می ‌شوند که انواع کیک ها، شیرینی ‌ها، مرباها، آب‌نبات ها، آدامس ها و شکلات ها در واقع مواد قندی هستند که سلامت دندان ها را به خطر می‌ اندازند و درعین حال هم چندان مورد نیاز بدن نیستند، بلکه حتی به بدن آسیب می رسانند و لذا باید مصرف آن ها را به حداقل رساند.
بسیاری از مردم به علت نخوردن صبحانه کافی در طول روز، مجبور به مصرف موادی از قبیل کیک، بیسکویت، شیرینی و یا شکلات می ‌شوند. همچنین بسیاری از والدین برای رفع گرسنگی کودک خویش در طول ساعت مدرسه، موادی از این قبیل در اختیار کودک قرار می ‌دهند. در حالی که باید دانست این قبیل مواد خوراکی نه تنها باعث پوسیدگی دندان ها می ‌شوند، بلکه برای سلامت کل بدن مضر هستند.
پروفسور هوجوئل در این تحقیق روابط بین رژیم غذایی، بیماری ‌های دندانی و بیمارهای مزمن را در یک گزارش منتشر شده در مجله تحقیقات دندانی، مورد بازبینی قرار داد. وی در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که کربوهیدرات‌ها و قند، هم برای دندان ‌ها و هم برای سلامت عمومی بدن مضر هستند و در نتیجه مصرف این قبیل مواد باید محدود شودطبقه بندی: دانستنی های جالب، 
برچسب ها: رژیم غذایی، مواد مضر برای بدن، دندان، رژیم،
ارسال توسط پوریا فرخی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
عملکرد وبلاگ را در این 2سال چگونه بررسی میکنید؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی